Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky

Autoři: Zuzana M. Kosticová, Markéta Křížová, Sylvie Květinová
Překladatel/ka: -
Počet stran: 269
Vazba: vázaná
Nakladatelství: XYZ, 2011
Hodnocení obálky: 3/5

Kniha třech předních odbornic na historii a kulturu národů Střední a Jižní Ameriky. Naleznete v ní detailní přehled a vysvětlení krvavých rituálů, zvyků a obyčejů národů Aztéků, Mayů, Inků, Toltéků, Olmeků a dalších. Bohatá fotodokumentace.Když se někde objeví slovo ,,Mayové", představíme si národ, který kdysi žil na Yucatánu a na území dnešního Mexika či Guatemaly. Tento národ si také mnoho z nás spojuje s jejich nádherným, záhadným písmem a hlavně mayským kalendářem, který v roce 2012 předpovídal obávaný konec světa. Víme ale o této zvláštní civilizaci dostatečně informací? 

Autorky v knize krutost jednotlivých rituálů nezapírají, snaží se nám je představit z pozic samotných indiánů.. Nechystají „se soudit ani hájit, ale proniknout k podstatě věci, ke kulturním vzorcům, které určovaly povahu starých amerických civilizací.“
Autorky se sami snažili pochopit, jak skrze trápení, krev a smrt vyjadřovali dávní Američané svůj vztah k bohům, k přírodě a k ostatním civilizacím.“  

Autorky se zaměřují na dvě hlavní oblasti Ameriky: Mezoameriku (S. Ameriku a Mexiko) a na samotné Andy. V první části knize autorky představují právě Mezoameriku, její krvavé rituály, obětní místa, zbraně a v druhé části o Andách se zaměříme na obětní rituály s bohy. Dozvíme se také mnoho informací o samostatných indiánech a jejich každodenním životě.
Věděli jste, že Aztékové se ,,vyžívali" v rituálním kanibalismu? 

„Téma krvavých obětí je v prostoru Střední a Jižní Ameriky stále živé.“ Čtenář se díky této knize nedozví jen něco z minulosti, ale zabývá se i budoucností a jak se celá Střední a Jižní Amerika utvářela a jaký vliv na ní měli tyto civilizace.
Text knihy je doplněn o tabulky, data, mapy a také skvělé fotografie, které nám upřesňují věci a stavby, o kterých jsme se v knize dočetli. 

Mně nezbývá nic jiného, než tuto knihu doporučit všem, koho alespoň trochu zajímají dávné americké civilizace. Celá kniha na mě zapůsobila skvěle, líbilo se mi přehledné rozdělení kapitol. Konečně jsem se díky této knize dozvěděla, proč Mayové, Inkové a Aztékové tolik prolévali krev a proč obětovali tolik lidí a jakou formou. Vždy mě tyto témata zajímali. Knihu hodnotím 5/5. 
Jen mě mrzí velikost a vazba knihy, kdyby byla menší a bez přebalu, lákala by mě víc. :-)


Velmi děkuji nakladatelství XYZ za vzájemnou spolupráci a poslání recenzního výtisku. Knihu můžete objednávat zde.

0 komentářů:

Okomentovat